Potwierdzenie obywatelstwa polskiego
Potwierdzenie posiadania lub utraty obywatelstwa polskiego jest niezbędne w wielu sytuacjach. Firma ADKINS pomoże Ci w każdym kroku – od skompletowania dokumentów po złożenie wniosku, monitorowanie jego statusu i prowadzenie postępowania.
Kto może ubiegać się o wniosek o potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego?
Jeśli posiadasz polskie obywatelstwo ale nie masz polskiego paszportu lub dowodu osobistego potwierdzenie obywatelstwa może okazać się konieczne do ich wydania. O potwierdzenie obywatelstwa możesz również wystąpić jeżeli twoi wstępni posiadali polskie obywatelstwo i go nie utracili. Wniosek może także złożyć podmiot, który ma w tym interes prawny lub na którym ciąży obowiązek uzyskania potwierdzenia obywatelstwa.
Jak krok po kroku złożyć wniosek o potwierdzenie obywatelstwa polskiego?
Procedura potwierdzenia obywatelstwa polskiego wymaga dużej staranności, bardzo dobrej znajomości przepisów, ich interpretacji oraz zebrania odpowiednich dokumentów. Szczególnie trudne są sprawy, które dotyczą osób, potomków polskich emigrantów. Często posiadane przez nich dokumenty są niekompletne, co rodzi konieczność poszukiwania ich w archiwach. Dotyczy, to zarówno aktów stanu cywilnego, jak i dokumentów, z których wynika polskie obywatelstwo. rodziców/dziadków/pradziadków. . Zebrane dokumenty będą podstawą do sporządzenia wniosku o potwierdzenie obywatelstwa.
Potwierdzenie obywatelstwa polskiego – jakie dokumenty i dane są potrzebne?
Aby Twój wniosek został poprawnie rozpatrzony, musisz dostarczyć odpowiednie dokumenty. Wśród nich znajdują się:
- wypełniony wniosek o potwierdzenie obywatelstwa polskiego (formularz dostępny na stronie rządowej MSWiA),
- dokument tożsamości,
- dokumenty potwierdzające Twoje obywatelstwo,
- dowód opłaty skarbowej,
- dowody osobiste lub polskie paszporty twoich przodków,
- wypisy z ksiąg metrykalnych,
- akty stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgonu),
- inne.
Po skompletowaniu dokumentów możesz złożyć wniosek o potwierdzenie obywatelstwa polskiego osobiście lub listownie. W przypadku składania wniosku za granicą obowiązuje dodatkowa opłata konsularna, a wniosek składa się za pośrednictwem konsula.
Wniosek o potwierdzenie posiadania lub utraty obywatelstwa polskiego – jak możemy Ci pomóc?
Nie wiesz, jak wypełnić wniosek o potwierdzenie obywatelstwa polskiego? Potwierdzenie obywatelstwa polskiego może być czasochłonne i wymaga znajomości przepisów. ADKINS od niemal 30 lat wspiera klientów w formalnościach związanych z legalizacją pobytu oraz potwierdzaniem obywatelstwa. Dzięki naszemu doświadczeniu możesz mieć pewność, że Twój wniosek zostanie przygotowany profesjonalnie, co zwiększy szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji oraz może skrócić czas rozpatrywania sprawy.
W ADKINS:
- analizujemy każdą sprawę pod kątem uzyskania potwierdzenia obywatelstwa polskiego,
- zajmujemy się poszukiwaniem dokumentów,
- doradzamy w zakresie wymaganych dokumentów i procedur,
- przygotowujemy wnioski i uzasadnienia,
- prowadzimy postępowania i będziemy reprezentować ciebie w postępowaniu o potwierdzenie obywatelstwa,
- przygotowujemy odpowiedzi na wezwanie,
- po uzyskaniu potwierdzenia obywatelstwa polskiego pomagamy uzyskać numer PESEL, dowód osobisty, polski paszport, oraz dokonać wiele innych czynności rejestracyjnych lub aktualizacyjnych.
FAQ
Jak wypełnić wniosek o potwierdzenie obywatelstwa polskiego?
Jest do tego specjalny wzór, który można pobrać ze strony rządowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. We wniosku podaje się dokładnie swoje dane oraz wstępnych do drugiego stopnia oraz informacje o istotnych okolicznościach niezbędnych do ustalenia stanu faktycznego i prawnego.
Gdzie złożyć wniosek o potwierdzenie polskiego obywatelstwa?
Do wojewody według miejsca zamieszkania lub ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce, a w przypadku jego braku – do wojewody mazowieckiego. Jeśli mieszkasz za granicą, możesz złożyć wniosek za pośrednictwem polskiego konsula, właściwego ze względu na Twoje miejsce zamieszkania. Składając wniosek za pośrednictwem konsula musisz ustanowić pełnomocnika do odbioru korespondencji na terenie polski.
Ile kosztuje potwierdzenie polskiego obywatelstwa?
58 PLN za decyzję potwierdzającą posiadanie lub utratę obywatelstwa polskiego. Jeśli ustanawiasz pełnomocnika do prowadzenia sprawy, musisz doliczyć 17 PLN za pełnomocnictwo. Jeśli występujesz o potwierdzenie polskiego obywatelstwa poza granicami Polski, niezbędne będzie uiszczenie opłaty konsularnej.
Ile czeka się na potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego?
W zależności od wojewody od kilku do kilkunastu miesięcy.
Czy można się odwołać?
Tak, do ministra właściwego do spraw wewnętrznych za pośrednictwem wojewody. Trzeba to zrobić w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji.